O Moně s velkým M

27. května 2013 v 6:00 | Julča |  Julča píše...
Pokud trochu sledujete tenhle blog, možná jste už zjistili, že dělám plavání a pokud ne, tak jsem vám to právě zdělila. Plavání opravdu dělám, ale trošku "jinak". Ušlechtile se tomu říká "Plavání s ploutvemi a rychlostní potápění", já tomu říkám monaření, ploutvaření, topení apod... Co to znamená? Znamená to, že plavu s ploutvemi bifins (klasické 2 ploutve) a s monoploutví (jedna velká ploutev). A já vám teď tenhle sport chci představit.
jediná alespoň trochu dobrá fotka, kterou s monou mám, ve skutečnosti je o dost větší, ale na fotce je ohlá, protože je v záběru :D


Neočekávám, že jste o monaření slyšeli, možná jste jenom viděli někoho jít s velkým batohem tvaru mony na zádech který všem překáží (pokud u toho dělal nějakou extra-exotskou věc, jako třeba tancoval, zpíval nebo se smál ničemu, možná jsem to byla já:D), většina z vás nejspíš ani to ne.
V celé Praze jsou jen dva oddíly a ostatní jsou rozmístěni po naší krásné zemi většionou ve větších městech po jednom. Monofins plavání má spoustu výhod (je to různorodější než klasika, mnohem rychlejší, skvělý pocit když to s monou už trochu umíte) ale i (podstatně méně) nevýhod (všechny závody jsou strašně daleko, mona je hrozně nepraktická svojí velikostí a stáváte se terčem nevrlých pohledů i prohlášení špatně některých špatně naladěných osob v hromadné dopravě :D)
V ploutvemi můžete plavat téměř jakýkoli styl s vyjímkou prsou (pro absolutní plavecké neznalce, prsa jsou to na břiše jak roztahujete nohy a ruce), s monou se to omezuje na delfína a motýlka. Nejvíce obvyklé kategorie jsou

1) PP - zkratka od "plavání s ploutvemi", což znamená delfínový kop (oběma nohama naráz) a natažené ruce
2) PR - zkratka od "rychlostní potápění", to plavete delfína ale pod vodou, buď na nádech nebo s bombou na potápění
3) BF - zkratka od "bifins" což jsou klasické dvě ploutve se kterými plavete kraul (na břiše, točíte rukama, kopete nohama :D)

Snad se mi povedlo vám tenhle (kupodivu) málo proslavený sport (jaká nespravedlnost) alespoň trochu nasvítit :)
A co vy? Dělá tady někdo nějaký ne úplně typický sport? :)
Julča
 


Komentáře

1 bf. | Web | 27. května 2013 v 8:45 | Reagovat

ja som športový antitalent, teda okrem tancovania :D toto vyzerá veľmi zaujímavo, mjusí to byť super :) tak nech sa ti darí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama